Що може зруйнувати бізнес, організований зусиллями кількох людей

зруйнувати бізнес

Існує чудова практика, коли люди скидаються грошима і отримують прибуток у результаті успішної роботи спільного бізнесу. У когось не вистачає грошей, у когось знань, зв’язків, приміщень, техніки, патентів, чи ще чогось, люди об’єднуються в групи, починають спільний бізнес. Але бізнеси, які організовуються групою людей або мегауспішні (за умови чітко обумовлених аспектів ведення бізнесу) або провальні спочатку.

Що може зруйнувати бізнес, організований зусиллями кількох людей?

Проблеми спільного бізнесу найчастіше пов’язані з тим, що не обумовлено багато аспектів до початку роботи.

Перша і найпростіша скрута — бізнес успішний, але вкладення людей неоднакові. Більше того, ці вкладення різні за своєю суттю. Один дав зв’язки, другий гроші, третій організував продаж. Можна скласти безліч варіантів, але суть залишиться одна — кожен по-різному оцінюватиме важливість вкладень у бізнес різними учасниками. Як наслідок люди захочуть по-різному ділити прибуток. Це призводить до суперечок, а в результаті конфліктів і розвалу бізнесу, поділу, сварок і т.д.

Друга скрута у спільному бізнесі — неоднаковість трудовитрат. Один займається бухгалтерією сидячи в офісі, другий бігає по всій країні, продаючи та доставляючи товари — як оцінювати їх вкладення праці? Природно, що за різну працю має бути різна винагорода, а отже, про це треба домовлятися «на березі».

Третя скрута – як і на кого з учасників оформляти бізнес, майно, техніку, патенти тощо. Завжди один з учасників матиме менші права на бізнес, ніж інший. Як документувати у кожному конкретному випадку? Якщо обрано форму ТОВ, то дещо легше, можна розподілити статутний фонд у певних частках між пайовиками. А що робити, якщо один із учасників вкладає у бізнес-патент на свій винахід і за першого конфлікту намагається його відкликати? А якщо оформити бізнес на одного з учасників як на підприємця, то він стає єдиним власником, а люди неідеальні, цілком може вийти, що решта пайовиків буде відсунута від отримання прибутку без шансів довести свою точку зору та правоту.

Також необхідно обумовити можливість для учасників вийти з бізнесу, що відбувається у разі продажу частини бізнесу «своїм», «чужим», порядок успадкування часток бізнесу родичами одного із співвласників у разі смерті тощо.

Людям, які не розпочинали бізнесу до цього, а тим більше не стикалися з проблемами розподілу прибутку, розподілу обов’язків, контролем за фінансами та іншими проблемами – складно мене зрозуміти зараз, але краще послідовно розібратися з перерахованими вище проблемами до початку спільного бізнесу, ніж розхльобувати проблеми вже за фактом їхнього наступу.