Цього тижня російський президент зустрінеться із Сі Цзіньпіном у Пекіні, демонструючи “дружбу” двох авторитарних лідерів. Цей візит стане 43-ю зустріччю Володимира Путіна з китайським колегою.
Економічна “дружба” між Китаєм та Росією може змінити світ
Економічні відносини між двома країнами процвітають, незважаючи на західні санкції, що буде важливою темою переговорів. За даними китайської митниці, двостороння торгівля минулого року досягла 240 млрд доларів, що на 26% більше, ніж роком раніше. Китай експортує автомобілі, промислове обладнання, смартфони та купує російську енергію на мільярди доларів.
Аналітики вважають, що економічні зв’язки є показником прагнення Китаю змінити світову геополітику на свою користь та за рахунок США. Китай стверджує, що не постачає Росії летальну зброю, але стає важливим каналом постачання російської оборонної промисловості.
Китай є ключовим партнером Росії, купуючи її сировину та поставляючи товари, у тому числі для військових потреб, зазначає Еліна Рибакова, старший науковий співробітник Інституту міжнародної економіки Петерсона. Філіп Іванов, аналітик Інституту політики Азіатського суспільства, додає, що Пекін планує довгострокову конкуренцію із Заходом та інвестує у відносини із незахідними країнами.
Зростання дружби між Китаєм та Росією
Економічні зв’язки між Китаєм та Росією посилилися з 2014 року після анексії Криму та запровадження західних санкцій, а також активної зовнішньої політики Сі Цзіньпіна. З початком повномасштабного вторгнення у 2022 році ці відносини ще більше зміцнилися: Китай збільшив експорт до Росії та купівлю російської нафти, минулого року випередивши Саудівську Аравію щодо постачання на китайський ринок.
У 2023 році 60% російського імпорту високотехнологічних товарів подвійного призначення надходило з Китаю, хоча більшість імпортних технологій у російському озброєнні мають західне походження. Зростання залежності Москви від Пекіна не викликає тривоги у Кремля, вважає Андреа Кендалл-Тейлор із Центру нової американської безпеки. Це взаємовигідне співробітництво, яке зміцнює внутрішню стабільність та світогляд обох країн.
Китай отримує доступ до природних ресурсів і торговельних шляхів, незалежних від індо-тихоокеанських маршрутів, схильних до тиску з боку США. Китай та Росія прагнуть створити багатополярний світ із розосередженою владою, де вплив США ослаблений.
Аналітики вважають, що китайський лідер використовує розпливчасті гасла для висловлювання планів відновлення історичної величі Китаю, який підтримує країни, що виступають проти “гегемонії США”. Для китайських вчених війна в Україні є перевіркою нового світогляду. Якщо США “програють” війну в Україні, їхній вплив ще більше ослабне.